OKR'lerinizi mi yazıyorsunuz? OKR örneklerine göz atın!

EN

ES

Agile ve OKR

Agile (Çevik), geleneksel Waterfall (Şelale)modelinin ve diğer yönetim tekniklerinin artık baş edemediği, giderek karmaşıklaşan bir dünyaya yanıt olarak ortaya çıkmış bir zihniyettir. Agile metodoloji, bir organizasyonun yeni koşullara uyum sağlama ve yeni iş fırsatları için kolayca yön değiştirme yeteneğidir.

OKR’nin DNA’sında da çeviklik vardır. Bu yüzden OKR ile kullanıldığında başarıyı tetikler. Agile bir yaklaşım olan OKR, kısa vadede değer üretebileceğimiz önceliklere odaklanır. Günümüzün dijital çağında, iş değerini en üst düzeye çıkarmak için çeşitli araçlar ve teknikler vardır. Agile metodoloji, mevcut çeşitli seçenekler arasında en çok kullanılan ve kabul edilenlerden biridir. Ekibin adım adım ilerleyerek çalışmasına ve aksiyonu hızlı almasına yardımcı olur. 

Agile, bir sonraki aşamaya geçmeden önce her aşamanın tamamlanması gereken geleneksel şelale yaklaşımının karşılaştığı zorlukların üstesinden gelir. Böylece, başarısızlık yüzdesini azaltır.

Yapılan araştırmalara göre, birçok Fortune 500 şirketi Agile bakış açısını benimsemiştir.

Dünyanın önde gelen IBM, Microsoft ve Cisco gibi teknoloji şirketlerinin yanı sıra finanstan üretime birçok farklı sektörde Agile kullanılabilir. Agile bir yaklaşım, iş birliği içinde çalışmayı, hızlı aksiyon ve geri bildirim almayı beraberinde getirir.

Peki, Agile yaklaşımın sağladığı faydalar nelerdir?

İş Değerine Odaklanma

Agile, geliştirme sürecine müşterileri dahil ederek iş değeri sağlamaya daha fazla odaklanır.

Yeniden Çalışma Gereksinimini Ortadan Kaldırma

Müşterileri ürün geliştirmenin tüm aşamalarına dahil etmek, müşteri gereksinimleriyle uyum içinde kalmaya yardımcı olacaktır. Bunu yaparak, müşteri revizyonlarına daha az zaman harcarsınız.

Şeffaflık

Agile metodolojiyi uygulamanın bir başka avantajı da paydaşların/müşterilerin geliştirme sürecinin her aşamasına dahil olmaları için bir fırsat sağlamasıdır. Müşterilere devam etmekte olan çalışmalara genel bir bakış sağlar.

Gelişmiş Müşteri Memnuniyeti

Agile metodoloji, müşterileri döngüde tutar ve geri bildirimlerine göre değişiklikler yapar.

OKR & Agile ilişkisi

Rakamlar, strateji yürütme söz konusu olduğunda %60-%90 başarısızlık oranlarını gösterir. Bir organizasyon vizyonu ve başarısı arasındaki boşluk, ekipleri ve bireyleri aynı hedefe doğru hizalamak için tamamlayıcı bir yaklaşım gerektirir. Proje yönetimine yönelik Agile süreçler, ekip düzeyinde araçları ve benimsenen çalışma yöntemlerini temsil eder. Öte yandan, OKR’ler, elde etmeyi hedeflediğimiz değer sonuçlarını temsil eder ve iş yönümüzü belirler. İki felsefenin bir arada bulunması, işi sürekli olarak şirketin misyonuyla uyumlu hale getirme, çalışan bağlılığını artırma ve hedefe daha fazla odaklanmayı sağlar.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

OKR Yazılımı Özellikleri 

Organizasyonunuzda etkili bir OKR yazılımı kullanmak, şirket genelinde uyum, şeffaflık ve sürdürülebilir verimlilik sağlamanın harika bir yoludur. OKR yazılımı, çalışanların neyin önemli olduğuna odaklanmalarını ve hedeflerin kurumsal öncelikleriyle nasıl uyumlu olduğunu kolayca görmelerini sağlar. 

OKR’ler Nasıl Yazılır? 

John Doerr “Measure What Matters” adlı kitabında “Küresel pazarda kazanmak için organizasyonların her zamankinden daha çevik olması gerekiyor” diyor. Kuruluşunuzun nasıl daha çevik hale gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Evet, OKR tekniğini yardımcı olabilir.

Yeni Bir İK Trendi: Psikolojik Güvenlik 

Dünya geliştikçe, modern iş yerlerinin ihtiyaçları ve talepleri de değişiyor. Bugün, işverenler çalışanlarına iyi bir maaş ve yan haklar sağlamaktan daha fazlasına odaklanıyor. Şirketler artık, çalışanların refahını, üretkenliğini ve genel iş memnuniyetini artırmak için yenilikçi yollar arıyor.