OKR'lerinizi mi yazıyorsunuz? OKR örneklerine göz atın!

EN

ES

OKR Eğitimlerimiz

OKR’i diğer
hedef belirleme
metodolojilerinden ayırın.

Doğru bir çerçeve ile
başarı için etkili
OKR’lar yaratın.

OKR’ları güncellemeyi
ve hizalamayı öğrenin.

OKR Eğitimi

Performans ve hedef yönetimi her şirket için önemli bir konu. Performans sisteminin bir çok amacı var ama bunları gruplandırdığımızda ve önceliklendirdiğimizde beş başlık karşımıza çıkıyor.

 • Başarıya ulaşma,
 • Hizalanma,
 • İyileştirme,
 • Gelişim ve
 • Hissedar beklentisi.


 Bu başlıklar dışında performans sisteminin önemli bir diğer parçası ise: değerlendirme. Performans sisteminin amacı çalışanları sınıflandırmak, insanları sınıflandırmak değil. Değerlendirme aslında bir araç. Görünen o ki, günümüzde insanlar ve şirketler bu değerlendirmeleri performans sisteminin yerine koyup, performans sisteminin öne çıkan amaçlarını geri plana atıyorlar.

Performans sistemleri bu amaçlara yönelik olduğunda ise, şirketi hedeflerinde başarıya ulaştırma konusunda çok destekçi çalışanlar ve yöneticiler tarafından sahiplenilen bir sisteme dönüşebiliyor.

OKR, performans ve hedef yönetimi için en güçlü araç olarak kabul ediliyor. Bir şirketin uzun vadeli başarısı, her ekip üyesinin neyin en önemli olduğunu açıkça anlama yeteneğine bağlı. Global çapta yapılan araştırmalar çalışanların şirket hedefleri konusunda kafalarının çok da berrak olmadığını bize net bir şekilde gösteriyor.

Eğer siz de dünyada farklı sektör ve şirketler tarafından benimsenen ve yaygınlaşan OKR metodolojisini şirketinizin kültürüne göre özelleştirerek kullanmak istiyorsanız işe çalışanlarınızın OKR eğitimleri ile başlayabilirsiniz!

OKR eğitimleri ile yöneticilerinizin, ekip liderlerinizin ve her rolden çalışanlarınızın OKR konusunda bilgi ve becerilerini geliştirebilirsiniz. OKR eğitimleri çalışanlarınızın sadece OKR metodolojisi ile ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmekle kalmayıp performans ve hedef yönetimine bakış açılarını da değiştirebilirsiniz. OKR eğitimleri, OKR’ın faydalarını benimseterek şirketiniz çalışanlarının kariyer gelişimine ve bağlılıklarına katkı sağlayacaktır.

OKR’ın temelinde şeffaflık vardır. OKR ile birlikte çalışanlar şirketlerinin nereye ulaşmak istediklerini net bir şekilde bilerek şirket hedeflerindeki ilerlemeleri anlık olarak takip edebilir. OKR’ı baz alan bir performans yönetim sistemine geçiş yapmanız, geleneksel hedef yönetimi sisteminde yaptığınızdan farklı bir deneyim. OKR ile aşağıdaki sorulara yanıt bulabileceksiniz:

 • Departmanınızın hedefleri nelerdir?
 • Şirketin hedefleri nelerdir?
 • Hangi takım neye odaklanıyor?

 

OKR’lar odaklanma da sağlar. Şirketiniz ya da takımınız için en önemli şeyin ne olduğunu, OKR’ın şeffaflık ilkesiyle herkesin üzerinde çalıştığı, önemli olan hedeflere katkı sağladığından emin olamalarını sağlayabilirsiniz. Şeffaflık bir taraftan hizalanmayı da beraberinde getirir. Şirketin nereye gitmek istediğini ya da yan departmanın neye odaklandığını gördüğünüzde, kendi çalışmalarınızı bu hedeflerle daha kolay bir şekilde hizalayabilirsiniz. Oraya katkı sağlamak için kendi payınıza ne düştüğünü çok daha rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

OKR’lar, uyum, şeffaflık ve sorumluluk bilinci yaratarak organizasyonlar için dönüştürücü bir yaklaşıma sahiptir. Bunun yanı sıra OKR’lar ile, girişimlerin ve faaliyetlerin etkisi ve sonuçları daha düzenli, ayrıntılı ve iyileştirilmiş bir netlikle rapor edildiğinden, organizasyonlar çok daha verimli olabilir.

OKR’lar güçlü bir strateji yönetim sistemidir, ancak entegrasyon ve uygulama aşamasında OKR Eğitimi gerektirir. OKR’ları kullanmak sadece OKR’ı oluşturmaktan ibaret değildir; OKR’ların organizasyonunuzla uyum sağlayıp sağlamadığını da içermelidir. Uygulamanızı desteklemek ve herkesin OKR’ları nasıl etkili bir şekilde kullanacağını anlamasını sağlamak için özelleştirilmiş OKR Eğitimleri ile siz de organizasyonunuzu dönüşüme hazır bir hale getirebilirsiniz.

OKR Eğitimi, organizasyonunuza OKR (Objectives and Key Results) metodolojisini entegre etme aşamasında size rehberlik edecektir. OKR Eğitimi ile bireylere, takımlara, yöneticilere ve tüm şirkete hitap eden avantajlarla organizasyonunuzda fark yaratabilir, aynı zamanda büyük resmi görme aşamasında destek alabilirsiniz. OKR’ler sayesinde stratejinizi, misyon ve vizyonunuzu nasıl geliştirebileceğinizi keşfedip, hedef yönetimi konusunda ilerleme kaydedebilirsiniz.

OKR Eğitimi Faydaları

Twiser olarak sizlere sunduğumuz OKR Eğitimi ile, OKR hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenerek kısa vadeli ve uzun vadeli OKR belirleme, OKR adapte etme, OKR hizalama, OKR sonuçlarını değerlendirme gibi adımları profesyonel bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 

 • OKR eğitimi ile çalışanlar şirketinizin bu dönüşüme neden ihtiyaç duyduğunu kavrayacaklar,
 • OKR eğitimi ile OKR metodolojisinin felsefesini ve mantığını öğrenecekler,
 • OKR’ın anatomisini ve yapısını kavrayacaklar,
 • OKR eğitimi içerisinde yer alan uygulamalar ile etkili bir OKR nasıl yazılır deneyimleyebilecekler.
 • OKR metodolojisinde yer alan iletişim ve geri bildirim kültürünü içselleştirebilecekler.

 

Böylece OKR eğitimi ile çalışanların hem dönüşüme olan dirençlerini kırabilecek hem de metodoloji hakkında bilgi ve becerilerini geliştirerek şirket içerisinde yeni nesil insan odaklı bir performans ve hedef yönetimi sistemi oluşturabileceksiniz. Bu dönüşüm sürecinde OKR eğitimi sayesinde bu dönüşümün sürdürülebilir ve verimli olmasını garantileyebileceksiniz.

Bunun yanı sıra, OKR eğitimi içerisinde yer alan uygulama ve anketler ile çalışanlarınızın dönüşüm ile ilgili iç görüşüsünü alabilecek ve süreci çalışanların ihtiyaçlarına göre sürdürme fırsatı elde edebileceksiniz.

OKR eğitimi sonrası paylaştığımız faydalı güncel metinler, OKR örnekleri, videolar, mini testler, checklist’ler gibi kaynaklarımızla OKR yetkinliklerinizi geliştirebilirsiniz!

OKR Eğitimi OKR’larınızdan maksimum faydayı elde etmenizi sağlayacak bir eğitimdir. OKR bize yalınlık ve basitlik getirse de çok kolay bir dönüşüm değildir çünkü hedeflere bakış açısında zihinsel bir dönüşüm gerektirir. OKR eğitimleri ile sizleri bu zihinsel dönüşüme hazırlıyoruz ve bu dönüşümde karşılaşacağınız engelleri ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle OKR belirlemek çok da kolay değildir. Eğer kolay bir iş olsaydı, zaten çoktan birçok organizasyon çevik bir büyüme kaydeder ve kar marjinlerini yükseltir, sürdürüşebilir bir büyüme sağlar ve takımlarını hizalamış olurdu.

“Organizasyon hedefi yazmak kolaydır, mükemmel bir organizasyon hedefi yazmak ise zor olandır.”

Bireysel veya organizasyon olarak OKR eğitiminin devreye girdiği yer burasıdır. OKR hakkında sayısız kitap okumuş olabilirsiniz, ancak bu size OKR’ları organizasyonunuza nasıl uygulayacağınız konusunda kapsamlı bir fikir vermez. Çünkü bu sayfalarda organizasyonunuz, takımınız hakkında özel bir bilgi yer almaz. Bilgilendiricidir ve OKR’lar hakkında gerçeğe dayalı bir anlayış sağlar, ancak bu sizin yol haritanızı belirlemez! Ancak Twiser’da OKR’lar OKR eğitimleri ile size özel hazırlanır!

Twiser olarak eğitimlerimizi insan kaynakları profesyonelleri, üst düzey yöneticiler, departman yöneticileri ve tüm seviyeden çalışanların ayrı ayrı verim alabileceği şekilde tasarlıyoruz. Bu sayede OKR ile ilgilendiğiniz sürece, çalıştığınız sektör veya çalışan seviyeniz ne olursa olsun size katkı sağlıyoruz. OKR Eğitimi sayesinde, organizasyon üyelerini OKR’lerle çalışmak için gereken teknik bilgi ve sosyal becerilerle donatıyoruz!

OKR’larınızdan maksimum faydayı elde edebilmeniz için OKR koçlarımız ve başarı danışmanlarımız ile daime yanınızdayız!

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

OKR Nedir? Nasıl Belirlenir?

OKR (Objectives and Key Results) metodolojisi, ekiplerin ve organizasyonların tanımlanabilir ve ölçülebilir sonuçlar yoluyla hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan bir hedef belirleme çerçevesidir.

Devamını Oku »

OKR Hakkında Bilmeniz Gerekenler

OKR (Objectives and Key Results), Google başta olmak üzere birçok başarılı şirket tarafından kullanılan bir hedef belirleme sistemidir. İddialı, ölçülebilir hedefler etrafında uyum ve bağlılık oluşturmaya yönelik bir yaklaşımdır.

Devamını Oku »

OKR Türleri Nelerdir?

Eğer siz de organizasyonunuzda esnek, şeffaf ve çevik bir çalışma kültürü oluşturmak istiyorsanız, OKR metodolojisi ile tanışın! Objectives ve Key Results’tan oluşan, organizasyon ve ekip hedeflerini belirleyen, bu hedefleri ölçülebilir sonuçlarla yöneten yeni nesil bir araçtır.

Devamını Oku »