OKR'lerinizi mi yazıyorsunuz? OKR örneklerine göz atın!

EN

ES

OKR Koçluğu neleri içeriyor

Hedef ve anahtar
sonuçların anatomisi

OKR eğitimleri

Belirlenen OKR’lerin
uygunluğunun kontrolü

Sonuçları ölçmek için
ekip rehberliği

Kurum içi
iletişim desteği

OKR ile hizalanma

OKR Koçluğu

OKR metodolojisi hedeflerimize ulaşmak için iyi fikirlerin iyi bir uygulama ile birleştirilmesidir. Şirketlerin %80’i OKR’leri ilk kez uygulamaya karar verdiklerinde OKR’nin ne olduğunu anlama konusunda biraz zorlanabilir. OKR teknik bir konudan ziyade altında felsefesi ve mantığı olan bir konu. Bu felsefe ve mantık anlaşılmadığında şirketler için sürdürülebilir ve verimli bir dönüşüm sağlamak pek mümkün olmuyor. İşte bu noktada OKR koçlarımız devreye giriyor.

Müşterilerimizin sadece bu yazılımı satın almasını değil aynı zamanda organizasyonlarındaki tüm yöneticilerden çalışanlara herkesin bu metodolojiyi OKR koçluğu yardımıyla benimsemesini önemsiyoruz. Müşterilerimizin OKR metodolojisi ile hedeflerine ulaşmaları için OKR koçlarımız organizasyonunuz ile yakın işbirliği içinde çalışarak OKR metodolojisinin şirket kültürünüzün bir parçası haline gelmesini sağlıyor.

OKR metodolojisi son yıllarda oldukça popülerleşen bir hedef yönetimi sistemi haline geldi. Ne yazık ki, geleneksel performans ve hedef yönetimi sistemleri artık ihtiyaçları karşılamıyor. Çalışanlar ve yöneticiler tarafından zaman kaybı olarak görülüyor. Geri bildirimi teşvik etmiyor. Çalışanların geleceği konuşma ihtiyacını karşılamıyor. Hatta, amacı geleceği konuşmaktan çok geçmişi değerlendirmek, değişiklikleri tanımıyor ve çeviklikten çok uzakta. Hedeflere mekanik bir bakış açısı ile yaklaştığı için çalışanlarda memnuniyetsizlik yaratıyor. Bunun yanı sıra sistemlerin yapısı da eski olunca çalışanlar performans sistemlerine girmek istemiyorlar. Bununla birlikte global ölçekte yapılan araştırmalar çalışanların %58’inin şirketlerin en önemli üç hedefini bilmediklerini söylüyorlar. Şirket hedeflerini bilen çalışanların da %68’i şirketlerinin tam olarak vizyonlarını anlamadıklarını iletiyorlar. Çalışanların şirketlerin hedeflerini bilmedikleri ve benimsemedikleri bir dünyada, bu hedeflere tutkulu bir şekilde ilerlemeleri de mümkün olmuyor. Bu nedenle bugün OKR metodolojisi birçok farklı sektörden birçok farklı şirketin gündemine girmiş durumda.

Şirketler artık iş yapış şekilleri ile şirket stratejilerinin yayılımını etkinleştirecek bir yaklaşım olan OKR (Objectives & Key Results) metodolojisini en verimli şekilde şirket kültürlerine adapte etmeye çalışıyorlar.

Bu noktada önemli olan OKR’nin prensiplerini uygulamak. Her şirket prensiplerini farklı şekilde uygulayabilir. OKR şirketlere ve şirketlerin kültürlerine göre kişiselleştirilebilir bir araç. Eğer siz de şirketinize özel şekilde etkiye odaklı daha otonom bir kültür yaratmak istiyorsanız OKR’yi kullanabilirsiniz. Unutmayın, ne kadar doğru amaçlar belirlerseniz belirleyin uygulamayı iyi yapamadığınızda, iyi bir etki yakalamak da mümkün olmayacaktır. İşte bu noktada Twiser, organizasyonlarınıza sunduğu OKR Koçluğu hizmeti ile tüm OKR süreçlerinizde sizlere destek oluyor.

OKR koçu hizmeti ile çalışmanın avantajı daha önce OKR projeleri yapmış dünyada bunun örneklerini deneyimlemiş kişiler ile şirket kültürünüze özel bir şekilde bu dönüşüm sürecini yürütebilmek. OKR dönüşümünü şirket içerisinde bir kültür olarak oturtmaya çalışırken daha önce farklı şirketlerin yaptığı hataları yapmayarak OKR koçumuzun bu anlamadaki deneyimlerini paylaşarak ilerliyor olmak daha sağlam bir kültür oluşturulması için destek organizasyonunuza olacaktır.

Diğer tüm yönetim araçları gibi, OKR’lerin uygulanmasında da bilgi, deneyim ve bir dizi temel beceriye sahip birine ihtiyaç vardır. OKR Koçu, başarı yolculuğunuzda size bu becerileriyle destek olacak kişidir. OKR Koçu sahip olduğu rol ile, OKR kullanımınızı yönetmede, geliştirmede ve teşvik etmede önemlidir.

Siz de ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla ulaşıp yönlendirme alabileceğiniz bir OKR Koçu mu arıyorsunuz?

Daima yanınızda olacak OKR koçlarımız ve başarı danışmanlarımızla 360 derece OKR koçluğu çözümlerimizden faydalanabilirsiniz. Günümüz iş dünyasında hedefleri belirlemek ve hizalamak oldukça kritik bir kabiliyettir. Performans yönetimi alanındaki ihtiyaçlarınız ile metodolojinizi en doğru şekilde belirlemek için bir OKR Koçu size destek olabilir. Tam da size göre, farklı bir yaklaşım, pratik ve diyalog içeren performans yönetimi sisteminizi beraber kurup başarıya ulaşabiliriz.

OKR, size hedeflerinizi daha iyi ifade edebilme imkanını veren bir şablon gibi düşünülebilir. Yaklaşım olarak ilk defa ortaya konduğunda daha çok odaklandığımız şey bu şablonun kendisiydi. Daha öncesinde hedefleri düzgün bir şekilde nasıl ortaya çıkarabileceğimize odaklanılarak geliştirilmiş bu şablondan söz ederdik fakat bu zaman içerisinde genişledi ve hedef yönetimi ile alakalı bir dizi yeni uygulamayı bir araya getiren bir çerçeveye, bir metoda dönüştü. Bu çerçeveyi şirketimizi başarıya ulaştıracak şekilde kullanmak için hem OKR’yi çok iyi bilen hem de şirket kültürünü tanıyan birine ihtiyaç vardır. Çünkü bu metodu standart bir şekilde alıp şirketinize uygulamaya çalışmak sizi sürdürülebilir bir başarıya ulaştırmayacaktır. OKR koçu, şirket hedeflerinin, OKR’lerinin bireyler tarafından içselleştirilmesi ve benimsenmesi aşamasında yol arkadaşlığı yapan önemli bir roldür.

OKR koçları, doğru OKR’lerin belirlenmesi ve şeffaf olarak şirket hedeflerine destek ve katkı sağlanması konusunda kişilere rehberlik eder. Bununla birlikte OKR yazılımının da detaylarına hakim olmanız ve en verimli şekilde tüm detayları ile kullanabilmeniz için OKR koçlarımız tüm bilgi ve becerilerini sizlerle paylaşır.

OKR koçu, şirket içerisinde OKR koçu yetiştirmek isteyen şirketlere destek olur. Şirket içerisinde farklı departman ve bölümlerden, değişime açık iletişimi kuvvetli çalışanlarımız OKR kültürünün benimsenmesinde büyük rol oynayacaktır. Bu kültürü yaygınlaştırmak için şirket içerisinde belirlenen OKR koçlarının, OKR metodolojisinde gerekli bilgi ve beceri seviyesine getirilmesi konusunda OKR koçlarımızın deneyimleri ve kapsamlı eğitimleri ile mümkündür.

Neden OKR Koçu?

 

  • OKR’ı anlamak için kitap, makale ve videolardan yararlanabilirsiniz ancak organizasyonunuzda doğru bir uygulama gerçekleştirmek için OKR metodolojisini şirketinize göre özelleştirmeniz ve hedeflerinizi ona yönelik belirlemeniz gerekir. Bu noktada OKR Koçu size özel hedefleri belirlemede destek olacaktır.
  • OKR koçu, organizasyonunuzu bir sonraki seviyeye taşımak için OKR’ler ile gereken adımları belirlemenize yardımcı olabilir. OKR çerçevesini kullanmak, şirketinizi misyonuna doğru ilerletir.
  • OKR koçu, organizasyonlar ve çalışanlar için hedeflerinde gelişim kaydetmesi adına öncü görevi görür. OKR metodolosinin entegre olduğu organizasyonunuza sürekli eğitimi ve gelişimi desteklemek adına bir OKR koçu dahil etmek, en değerli çalışanları elde tutmaya da yardımcı olacaktır.
  • Okr koçu ile çalışanlarınıza sağlayacağınız destek, onları yönlendirmenize, belirledikleri doğru hedefler ile organizasyonlarına daha bağlı kılacaktır. Bu şekilde, çalışanlar söz haklarının olduğu hedeflerle beraber kendilerini organizasyonel hedeflere ulaşmak için daha fazla adayacaklardır.
  • OKR koçumuz şirketiniz içerisinde OKR kültürünün yaygınlaştırılması için farklı departman ve ekipleriden belirleyeceğiniz iletişimi kuvvetli değişime açık şirketin parlak çalışanlarını OKR koçu olarak yetiştirme konusunda sizlere destek olacaktır.

Twiser olarak birebir yaptığımız toplantılar ile şirketinizin ihtiyaç duyduğu yeni nesil performans yönetimi vizyonunu beraber belirliyor, size özel OKR’leri özenle yazıyoruz. OKR sistemine geçişiniz ile ilgili her sorunuza cevap oluyoruz. OKR yazılımımızı en verimli şekilde kullanmanız için OKR koçumuzun anlatım seansları, OKR koçumuzun hazırladığı video ve kılavuzlarla destek oluyoruz. OKR koçumuzun bilgi birikimi ile hazırlanan sizlerin ve organizasyondaki çalışanların Etkili OKR’ler yazabilmesine ve OKR metodolojisini benimseyebilmesine yardımcı olacak kısa hap bilgiler içeren doküman paylaşımları ile süreci verimli bir şekilde yönetmeniz konusunda OKR koçluğu hizmetlerimiz ile sizlere yol arkadaşlığı yapıyoruz.

Eğer halihazırda OKR kullanıyorsanız ama istediğiniz başarıya henüz ulaşamadıysanız gerekli inceleme ve aksiyonlarla iyileştirmeler adapte ediyoruz. Dilerseniz aylık ya da çeyreklik periyotlarda da OKR Koçluğu sunuyoruz!

Twiser’ın sunduğu rehberlik, eğitim ve danışmanlıklarla organizasyonunuza sağlam ve sürdürülebilir bir OKR metodolojisiyle katkı sağlayabilir, özelleştirilmiş bir eğitim programı şirketi içerisinde OKR koçlarınızı yetiştirebilir sürekli gelişimi destekleyebilirsiniz.