Twiser ilk yatırımını Plug & Play Tech Center'dan aldı. Detaylar için tıklayın!

EN

ES

Neden Yetkinlik Değerlendirmelerini Organizasyonunuza Dahil Etmelisiniz?

Yetkinlik bazlı değerlendirmeler, İK tarafından çalışanların güçlü ve zayıf yönleri değerlendirmek için kullanılan son derece güçlü bir yöntemdir. LinkedIn İşyeri Öğrenme Raporu’na göre, çalışanların yetkinliklerinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi gereken becerilerin belirlenmesinde büyük rol oynar. Hatta, İK liderlerinin %74’ü hangi becerilerin geliştirilmesi gerektiğini saptamak adına yetkinlik değerlendirme kullanır. Peki, yetkinlik değerlendirmelerinin faydaları nelerdir?
 
•İK’nın işgücü için yetenekli bireyleri seçmesine, işe almasına ve elinde tutmasına yardımcı olurlar.
 
•Performans yönetimi ve çalışan gelişimi için bir ölçüt sağlarlar.
 
•Organizasyonel değişimin gerçekleşmesi gereken alanları belirlemeye yardımcı olurlar.
 
Yetkinlik değerlendirme, veri boşluğunu ortadan kaldırmaya ve beceri geliştirme, yeniden beceri kazanmanın sürekli olarak gerçekleşebilmesi için bir öğrenme kültürü oluşturmaya yardımcı olur. Tüm bireylerin mevcut ve gelecekteki işlerini yapmak için gerekli yetkinliğe sahip olmaları gerekir ancak size bu konuda ışık tutacak yetkinlik değerlendirme verileriniz yoksa, çalışanlarınızın gelişmesi için liderlik edebilmek ve onları doğru yönlendirebilmeniz daha zor olur. 
 
Çalışanların gelişimlerine katkıda bulunarak, onların bireysel gelişimlerine verdiğiniz önemi gösterip organizasyonunuza olan bağlılığı artırabilirsiniz. Ayrıca, yetkinlik değerlendirme sayesinde organizasyonun eksik olduğu beceri alanlarını belirleyebilir, bu boşlukları doldurmak için yeni çalışanları işe alabilir ve yetenek edinme stratejinizi iyileştirebilirsiniz. 
 
İş dünyasının geleceği, becerilerin sürekli olarak yeniden keşfedilmesi kavramı etrafında şekillenir. Tutarlı bir yetkinlik değerlendirme ise bu geleceğe doğru ilerler. Organizasyon içindeki gelişim, üzerinde çalıştığınız beceriler ve görevler üzerinde bir değerlendirme, sürekli geliştirme ve yeniden değerlendirme döngüsü oluşturduğunuzda başlar ve size sürekli olarak güncellenen bir yetenek çerçevesi sunar. Performans inceleme sürecinizi sürekli, yaşam boyu öğrenme kültürüne dönüştürerek, yetkinlik değerlendirmelerinden yararlanarak, kuruluşunuzda gerçek bir büyüme sağlayabilirsiniz. 

Yetkinlik Değerlendirme & OKR

OKR’ler hızla değişen dünya dinamiklerinde organizasyonların artık ayrılmaz parçası. Hedeflerini doğru şekilde belirlemek, güçlü bir iletişim kültürü oluşturmak ve yüksek verim için organizasyon-çalışan hedeflerinin hizalanmasını sağlamak bir OKR platformu ile mümkün. 
 
Sizin de OKR’ler gibi bir hedef belirleme çerçevesini organizasyonunuza dahil ettiğinizi varsayalım. Ne tür hedefler koyardınız? Belirlenen hedefler çalışanın yetenekleriyle uyumlu bir halde mi? Bu gibi sorular, hedef belirleme konusunda oldukça önemli. Yetkinlik değerlendirmesi ise OKR bazlı bir platform ile birleştirildiğinde bu tür kritik soruların yanıtlanmasına yardımcı olabilir. Bir yetkinlik değerlendirme süreci, çalışanların mevcut yetkinliklerine dayalı olarak üstlenebilecekleri ulaşılabilir hedefleri size söyleyecektir. 
 
OKR, çalışanların daha ilham verici hedeflerle bir araya gelmesini sağlarken, yetkinlik değerlendirmeleri ise bireysel gelişimlerini destekler. Bu şekilde çalışanların kariyer yolculuklarındaki gelişimlerini takip edebildikleri ve söz haklarının olduğu hedeflere arzuyla ilerledikleri bir kültür oluşturabilirsiniz. OKR ile performansın üst düzeyde tutulduğu, yetkinlik ile gelişimin desteklendiği bir çözümü bir arada sunarak organizasyonunuzu ileriye taşıyabilirsiniz.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

OKR Türleri Nelerdir?

Eğer siz de organizasyonunuzda esnek, şeffaf ve çevik bir çalışma kültürü oluşturmak istiyorsanız, OKR metodolojisi ile tanışın! Objectives ve Key Results’tan oluşan, organizasyon ve ekip hedeflerini belirleyen, bu hedefleri ölçülebilir sonuçlarla yöneten yeni nesil bir araçtır.

Neden OKR Kullanmalıyım?

OKR’lerinizi hizalarken en önemli işlerinizi yani önceliklerinizi göz önünde bulundurun. Belki de hedefleriniz geliri artırmak veya müşteri tabanınızı oluşturmaktır.

OKR Hakkında Bilmeniz Gerekenler

OKR (Objectives and Key Results), Google başta olmak üzere birçok başarılı şirket tarafından kullanılan bir hedef belirleme sistemidir. İddialı, ölçülebilir hedefler etrafında uyum ve bağlılık oluşturmaya yönelik bir yaklaşımdır.