TWiser’ın ilk ürünü olan Wokr , güçlü insan kaynakları deneyiminiz için tasarlanmış bulut tabanlı bir SaaS çözümüdür. Wokr , elliden fazla küresel işletmenin metodolojilerini harmanlayarak oluşturulmuştur. Hedefimiz kurum içi değerlendirme süreçlerinizi AI destekli performans tahminleriyle zenginleştirerek geleceğin insan kaynakları stratejisini ayağınıza getirmektir. Geri bildirim döngülerine dayalı organizasyonel ağ analizi sağlayarak şirketinizi bir adım öne taşımak önceliğimiz.

İletişim

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

info@twiser.co

+90 111 111 11 11

OKR’larınız hem KENDİNİZ hem de BAŞKALARI için ilham kaynağı olsun!

OKR nedir?

OKR metodolojisinin genel başarı ortalaması %60-%80 arasındadır.

Uzaktan çalışma, farklı şirket lokasyonları ve büyük şirketlerdeki iletişimsizlik gibi faktörler şirket içi hedef farklılıklarına ve şirket stratejisinden uzaklaşmaya sebep olur. Yeni nesil çevik dönüşüm sistemi çalışanlarınızın aynı noktada olduğundan emin olmanızı ve gerekli performans analizlerini yapmanızı sağlayacaktır.
OKR metodolojisinin faydaları düşündüğünüzden çok daha fazladır. Şirket bütünlüğüne katkı sağlama, çalışan bağlılığını arttırma, devamlı geribildirim kültürü oluşturmak gibi birçok noktaya OKR’ın faydalarında bahsederken değinilebilir.
Şimdi OKR ve KR metodolojilerini daha yakından tanıyalım.

Objectives
O (Hedefler)

• Önünüzdeki chekin periyodu içerisinde başarmak istediğiniz başlıca hedefleri ekibiniz ve üst yönetiminizle paylaşabilirsiniz.
• Çalışanlarınıza ilham kaynağı olarak hedeflerinize katılma ya da destek olma konusunda onları motive edebilirsiniz.
• OKR’larınız kısa dönem ya da uzun dönem hedeflerinizi içerebilir. Süre konusunda kendinizi sınırlamanızı gerektirmez.
• Üst yönetim OKR’ları gözlemlenerek şirket hedefleri doğrultusunda OKR’lar belirlenebilir.
• Bazı hedeflerinizi gizli tutmak sizin tercihiniz!

Key Results
KR (Anahtar Sonuçlar)

• Her hedef için ölçülebilir sonuçları KR kısmında belirtebilirsiniz.
• Bu sonuçlardaki ilerlemelerinizi anbean sistem üzerinden güncelleyebilirsiniz.
• KR güncellemeleri sayesinde belirlediğiniz hedef doğrultusunda ne kadar yol aldığınızı görebilir, takım OKR’ları oluşturarak arkadaşlarınızdan yardım talep edebilirsiniz.
• Üst yönetim KR güncellemelerini periyodik olarak takip ederek ihtiyaç doğrultusunda söz konusu hedefte yardım edebilmesi için daha çok çalışan yönlendirebilir.

% 0

Çalışanların yalnızca %37’si performansının doğru araçlarla ölçümlendiğine inanıyor

% 0

Çalışanların yalnızca %14’ü şirketlerinin stratejisini ve gelecek hedeflerini biliyor

% 0

Çalışanların yalnızca %2’si şirketlerinin öncelikli hedefleri konusunda fikir sahibi.

% 0

Çalışanların %58’i bir işverenin en büyük sorunu keskin hedefler belirlememiş olması olarak tanımlıyor.

% 0

Çalışanların %70’i işlerinden memnun değil.

OKR’ın İlkeleri

İşe hedef belirleyerek başlayın!

Dönemin her aşamasında çalışanlarınızın yanında olun!

Takım çalışmalarını ihmal etmeyin!

Önemli sonuçlarınıza odaklanın!

Geri bildirim kültürüyle gelişime her zaman açık olun!

Ekibinizin performansını doğru yöntemler kullanarak ölçün!

Şirket içinde transparan yapıyı benimseyin!

Check-in görüşmelerini ihmal etmeyerek çalışanlarınızı yakından tanıyın!

Sınırlarınızın ötesine geçin!

OKR Örnekleri

Wokr’da OKR

Wokr’da işler nasıl ilerliyor, öğrenmeye hazır mısınız? Uygulamanın size sunduklarını keşfedeceğiniz bu kısımla ilgili daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Wokr’da şirketinizin stratejilerine yönelik ekleme ve çıkarmalar yapmanız da mümkün. Hemen bizimle iletişime geçin ya da demo talep sürecini başlatın ki şirketinizin hedefleri artık yarım kalmasın. Demo talebi tamamen ücretsizdir ve sizlerin Wokr’ı daha iyi tanımanız için tasarlanmıştır. Demo sürecinin ardından ürünü satın almak isterseniz uzman kadromuz tarafından sizin ve şirketinizin bilgilendirileceği toplantılar ve şirkete özel kurulum imkanı da sizlere sunulacaktır. Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

E-mail Adresiniz
Field is required!
Field is required!

OKR’larınız yalnızca bireysel hedeflerinizi barındırmak zorunda değil. Bazı konularda takım halinde çalışmanız ve bir hedefe hep birlikte koşmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda takım arkadaşlarınızı da ekleyerek bir takım hedefi oluşturabilirsiniz. Bireysel gelişiminiz de sizin için önemli bir kilometre taşı olabilir. Bu gibi durumlar için tasarlanmış Gelişim OKR’larımızı kullanabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenmek, bir sertifika programına kayıt olmak gibi bir çok noktada Gelişim OKR’ları size yardımcı olacaktır.

Daha fazla OKR kategorisi eklemek şirketinizin elinde… Bu noktada şirketinizin stratejisi doğrultusunda istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Bir dönemde kaç OKR’lık bir kota oluşturacağınız, OKR kategorileriniz gibi bir çok noktada söz sahibi olabilmek için bizimle iletişime geçin.

OKR oluşturmak kadar oluşturulan OKR’ların neresinde olduğunu görmek de çalışan ve işverenler için önem arz etmektedir. OKR’larınız üzerinde anbean değişiklik yapmanıza izin veren Wokr uygulamamız sayesinde OKR’larınızı riskli, ilerisinde, gerisinde gibi ünvanlarla taçlandırabilir, eklediğiniz Anahtar Sonuçlarla OKR’larınızdaki ilerleme düzeyini rahatlıkla saptayabilirsiniz. Anlık değişiklerinizden üst yönetiminiz ve takım arkadaşlarınızın haberdar olması yardıma ihtiyaç olan noktaların tespit edilmesini kolaylaştırarak hedefe ulaşma sürenizi kısaltmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.

Diğer çalışanlar tarafından bir hedefte yardımcı olmanız için takım OKR’larına davet edilebilirsiniz. Bu davet size hedef ilk belirlendiğinde ya da hedefin ilerleyen zamanlarında yapılabilir. Unutmayın eğer bu hedef önceliğiniz değilse katılmamak sizin tercihiniz. İsterseniz daveti bekleterek önceliğinizi diğer hedeflerinize ayırıp ilerleyen zamanlarda da davete katılım sağlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Wokr yöneticilerin kendi stratejileri doğrultusunda OKR(hedef) ve KR(anahtar sonuç) belirlemelerine olanak sağlar. Yapılan araştırmalar bir dönem içerisinde üzerinde çalışılacak hedeflerin sayısının ve içeriğinin çalışan motivasyonu üzerindeki önemini kanıtlamıştır.

Şirketinize önerimiz OKR ve KR sayılarını belirlerken uzman kadromuzdan destek almanızdır. Wokr ile çalışmayı seçtiğinizde uzman kadromuzun desteği her daim sizinle olacaktır. Kurulum esnasında verilen bilgilerin yanı sıra kullanım süreci boyunca online kaynaklar ve bilgilendirme toplantılarıyla hedefinizi belirlemek ve hedefiniz doğrultusunda ilerlemek sizin için hiç olmadığı kadar kolay olacak. Wokr ve OKR metodolojisinin şirketinize faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.