OKR'lerinizi mi yazıyorsunuz? OKR örneklerine göz atın!

EN

ES

OKR metodolojisi çalışanları hep daha iyisi için teşvik ediyor

Global ölçekte bir şirket olarak, Insider için yeni nesil performans yönetiminin önemini anlatır mısınız?

Insider hızlı büyüyen bir scale-up şirketi.  Şu anda 26 ülkede operasyonlarımız mevcut ve her ay birçok farklı milletten yeni arkadaşımız aramıza katılıyor. Farklı ülkeler ve departmanlardaki arkadaşlarımızın aynı ana hedef doğrultusunda koşabilmesini sağlamanın yolu da yeni nesil performans yönetiminden, bizim uyguladığımız şekliyle de OKR sisteminden geçiyor

Her ülkede, her departmandaki dinamikler aynı değil. Bu nedenle ekiplerin de farklı hedeflere sahip olmaları gerekiyor. Ancak birbirinden ayrışan bu hedeflerin Insider’ın ana amacına nasıl hizmet ettiği her çalışan tarafından biliniyor. Bu bilinirlik, şeffaflığı arttırmakla birlikte daha fazla sahiplenmeyi de beraberinde getiriyor.

OKR, Insider’ın devam eden başarı yolculuğunun neresinde?

OKR sistemini Insider’da uzun bir süredir kullanıyoruz. Tıpkı ürün yönetimi süreçlerinde nasıl ilerliyorsak, bizim için ideal OKR sistemini tasarlamak için de çeşitli tekrarlarla denemeler yaptık ve öğrenimlerimizle beraber sistemi geliştirdik. Şu an OKR sistemimizi organizasyonumuz için en faydalı haline getirmiş durumdayız. 

Hızlı büyüyen şirketlerde herkesin aynı sayfada ve aynı çizgide olabilmesi, bileşke kuvvetin daha yüksek olmasını sağlıyor. OKR ile çeyreklik bazda değişen hedeflerimizi en açık şekilde takımlara iletiyoruz. Arkadaşlarımız takım olarak bu hedeflere ulaşmak için planlamalarını gerçekleştiriyor ve bireysel KPI’larını belirliyor.

OKR sisteminin en önemli özelliklerinden biri de şirketinizi devamlı olarak ileri götürecek hedefleri koymanız için sizi hep teşvik etmesi. Yani Insider için önemli olan bir hususun, ileriye dönük başarı taşıyacak ve ölçülebilecek şekilde, bir hedef olarak belirlenmesini bekliyoruz. Bu aşamada, “X konusundaki olumlu durumun aynı şekilde korunması” gibi bir hedef koymak yerine daha iyi olması gereken kısımlara odaklanmayı tercih ediyoruz.

Ritüellerin önemini de atlamamak gerekiyor. Departmanların kendi içlerinde iki haftada bir düzenledikleri hizalanma toplantıları ve her çeyrek, departman liderleri ile yaptığımız değerlendirme toplantıları OKR sistemimizin başarılı bir şekilde işlemesini oldukça destekliyor. Ekip arkadaşlarımız bireysel bir proje üstünde çalışsalar dahi takımın genel başarısına hizmet ettiklerini bildikleri için bireysel projelerde de motivasyon artışı gözlemliyoruz.

OKR, Insider çalışanlarının takım çalışmasına olan bağlılığını nasıl güçlendiriyor?

Insider’da farklı takımların ve departmanların hedeflerini bilmesi ekipleri bir arada tutuyor. Bu sayede ilgili ekipler gereken aksiyonları alıp birbirlerine destek oluyorlar. Departmanlarda bir olma olgusu oluşturan bu yöntemle aslında sadece takım çalışmasının değil, departmanlar arasındaki bağlılığın da geliştiğini görüyoruz. Örneğin ürün geliştirme / ürün yönetimi ekiplerimiz geliştirilmesi gereken bir ürün veya özellik için ortak bir hedefe koştuğunda ihtiyaç halinde satış ekipleriyle de görüşebiliyor. El birliğiyle en üst seviye kalitede ürün ve başarı ortaya çıkartmaya çalışıyorlar. Bu esnada departmanlar, hem takımlar hem de tüm çalışma ortamındaki bağ da elbette ki kuvvetlenmiş oluyor.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

OKR Yazılımı Özellikleri 

Organizasyonunuzda etkili bir OKR yazılımı kullanmak, şirket genelinde uyum, şeffaflık ve sürdürülebilir verimlilik sağlamanın harika bir yoludur. OKR yazılımı, çalışanların neyin önemli olduğuna odaklanmalarını ve hedeflerin kurumsal öncelikleriyle nasıl uyumlu olduğunu kolayca görmelerini sağlar. 

OKR’ler Nasıl Yazılır? 

John Doerr “Measure What Matters” adlı kitabında “Küresel pazarda kazanmak için organizasyonların her zamankinden daha çevik olması gerekiyor” diyor. Kuruluşunuzun nasıl daha çevik hale gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Evet, OKR tekniğini yardımcı olabilir.

Yeni Bir İK Trendi: Psikolojik Güvenlik 

Dünya geliştikçe, modern iş yerlerinin ihtiyaçları ve talepleri de değişiyor. Bugün, işverenler çalışanlarına iyi bir maaş ve yan haklar sağlamaktan daha fazlasına odaklanıyor. Şirketler artık, çalışanların refahını, üretkenliğini ve genel iş memnuniyetini artırmak için yenilikçi yollar arıyor.