OKR'lerinizi mi yazıyorsunuz? OKR örneklerine göz atın!

EN

ES

OKR Sistemlerinde Hedef ve Performans Değerlendirme

OKR sistemi ile ilgili en sık duyduğumuz söylemlerden biri “OKR’lerin ücret ve primle asla doğrudan bağlanmaması gerekliliği”. Gerçekten de, en iyi uygulamalara baktığımızda, uzmanların görüşleri ya da öne çıkan kitaplar araştırıldığında hepsi aynı sonuca varıyor: “Eğer OKR’ları ücretlerle bağlarsanız, çalışanları zorlayıcı hedef belirleme ve gerektiğinde özgürce başarısız olabilme konusunda teşvik edemezsiniz.”

Bu sebeple hem performans sistemini gözden geçirip yeni nesil performans sistemlerini araştıran, hem de OKR metodolojisini uygulama konusunda kararını vermiş ve yola çıkmaya hazırlanan kurumlar, yeni sistemle birlikte Key Result’ları nasıl değerlendireceklerini, ortadan kaldırdıkları mekanik değerlendirme yerine neyin geleceğini, yıl sonu değerlendirmelerinin nasıl yapılması gerektiğini sıkça soruyorlar.

Bu sorular kurumun doğası ve ihtiyacına göre farklı şekilde cevaplanabiliyor. Hatta tek bir yazıda kesin bir çözüm bulmak da mümkün olmayabiliyor.

Gelin hedef değerlendirme ve yıl sonu değerlendirme konularını biraz irdeleyelip, bu sorulara cevap ararken başarılı çözüm geliştirmiş uygulama önerilerine göz atalım.

Sonda söyleyeceğimizi başta söylemekte fayda var. “OKR’leri ücret ve primlerle doğrudan bağlanmayın” söylemi doğru olduğu kadar, aslında tamamen Objective ve Key Result’ların gerçekleşmeleri ile ilgili. Bu noktada “hedef” değerlendirme ile “çalışan” değerlendirmesini birbirinden ayırmak gerekiyor.

Bir hedefin kendi başına nasıl değerlendirileceği ile, yıl sonunda bir çalışanın nasıl değerlendirileceği birbirinden ayrı çalışabilen süreçler. Yeni nesil performans sistemleri de bu iki değerlendirmenin arasındaki mekanik bağı kaldırıyor.

Yani aslında “çalışan ile ilgili” yıl sonu değerlendirmesini (OKR’larla mekanik bir bağlantı kurmadan) yine yapabilir, bu değerlendirme sonucunu yine ücret ve prim kararlarında kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için OKR ve Performans Yönetimi konusunda uzmanlaşmış Uluç Büyükbeşe ile hazırladığımız “OKR Sistemlerinde Hedef ve Performans Değerlendirme” dokümanımızı indirin!

 

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Performans Yönetim Sistemi Neleri İçermelidir?

İş yerinde yaptığınız en küçük hareketimizin bile imkânsız olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? İletişim kurmak, bir araya gelmek, sarılmak, el sıkışmak- yaptığımız her şey! Artık herkesin farkında olduğu gibi, mesafeler zor. Ancak bilmemiz gereken bir başka şey ise: her gecenin bir gündüzü olduğu.

OKR Metodolojisinin Temelleri

OKR’ler, Hedefler ve Anahtar Sonuçlar anlamına gelir. Objective (Hedef), ulaşmak istediğiniz hedefinizdir. Key Result (Anahtar Sonuç), hedef ile ilgili almayı beklediğiniz sonuçlardır yani hedefinize ulaştığınızı nasıl ölçmeyi planladığınızdır.