OKR'lerinizi mi yazıyorsunuz? OKR örneklerine göz atın!

EN

ES

OKR’lerin Vazgeçilmezi: Bire Bir Görüşmeler

Bire bir görüşmeler, çalışanın ve yöneticinin geçmiş dönemi değerlendirip gelecek dönemle ilgili ne tür aksiyonlar alınması gerektiği konusunda karar aldığı iletişim ve destek odaklı görüşmelerdir. Bire bir görüşmeler, yöneticilerin ekipleriyle iletişimde kalması ve çalışanlarını elinde tutabilmesi için en etkili yollardan biridir.

İyi bir geri bildirim vermek için ipuçları:

İyi ilişkiler kurmak ve sürdürmek, işinizin başarısında çok önemli bir unsurdur. Çalışanlarınızı mutlu ve ilerlemelerinden haberdar etmeniz de çok önemlidir. 

Şirketin başarısı ve çalışanlarınızla yürüttüğünüz işler, büyük ölçüde ilişkinizin gücüne bağlıdır.

Çalışanlarınıza geri bildirim verirken bunu olumlu bir şekilde yapmalısınız. Biliyoruz ki söylemesi yapmaktan daha kolay. Ekiplerinize geri bildirim verirken aşağıdaki kolaylaştırıcı ipuçlarından faydalanabilirsiniz. 

Olumlu geri bildirim anahtardır.

Sadece olumsuza odaklanmayın ve hemen değiştirmeye çalışmayın. Bunun yerine, geliştirmek istediğiniz şeye odaklanın ve onu tebrik edin.

Çalışanlarınızın iş çıktısında olumsuz bir şey olduğunu düşünürseniz, çalışanlarınıza nasıl hissettiğinizi ve neden bunu değiştirmelerini istediğinizi olumlu bir şekilde söyleyin.

Çalışanlarınızın ilerlemesi için sorumluluk alın.

Çalışanlarınıza sadece ne kadar iyi olduklarını söylemeyin, aynı zamanda iş çıktıları üzerinden geri bildirim verin. Bu, iletişimi kolaylaştıracaktır. Böylece onlara geliştirebilecekleri alanlar hakkında geri bildirim verebilir ve destekleyebilirsiniz.

Geri bildirimlerinize zaman ayırın.

Çalışanlarınıza geri bildirim verirken acele etmeyin. Bunun yerine, fikrinizi iletmeden önce yaptıklarını analiz etmek için zaman ayırın. Birlikte bir çözüm bulabilmeniz için onlarla dürüst bir konuşma yaptığınızdan emin olun.

Twiser Platformu WOKR’da Bire Bir Görüşmeler

WOKR içerisinde bire bir görüşmeler modülü, şirketin kültürüne ve ihtiyacına göre belirlenen aralıklarda yönetici ve çalışanları bir araya getirerek hedefleri üzerinden doğru sorular ile konuşmalarını sağlar.

Peki, bire bir görüşme sorularına örnekler nelerdir?

 • OKR’lerin güncel önceliklerini yansıtıyor mu?
 • Geride bıraktığımız süreyi göz önüne aldığında OKR’lerinde ne durumdasın?
 • OKR’lerin şirket ve departman öncelikleri ile uyumlu mu? Şirket ve departman önceliklerini düşündüğünde gözden geçirmen gereken noktalar var mı?
 • Önümüzdeki dönem OKR’lerini başarıyla tamamlaman için herhangi bir risk görüyor musun? Ek kaynak veya desteğe ihtiyacın var mı?
 • Önümüzdeki dönemi düşündüğünde güçlü yanlarını ve gelişim alanlarını nasıl özetlersin?
 • Önümüzdeki dönem kariyer beklentilerin neler ve bu hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyduğun kaynaklar neler?

OKR döngüsünün sonundaki bire bir görüşme dönemi için bazı soru önerileri ise aşağıdaki gibidir:

 • Hedefimize ulaştıysak başarımıza ne katkıda bulundu?
 • Eğer başaramadıysak, ne gibi engellerle karşılaştık?
 • Hedefe ulaşmak, düşündüğünden daha zor veya kolay mıydı?
 • Hedefi yeniden yazsaydık neyi değiştirirdik? Bir sonraki döngümüzün OKR’leri için yaklaşımımızı değiştirebilecek ne öğrendik?
 • Yıl içerisinde karşılaştığın zorluklar nelerdi? Bu zorlukları düşündüğünde farklı ele alabileceğini düşündüğün konular var mı?
 • Bir sonraki dönem hangi önceliklere odaklanacaksın?

Bire Bir Görüşme Önerileri

 • Yıl başından bu yana değişen koşulları ve işine etkisini düşünebilirsin.
 • Mevcut önceliklerin doğrultusunda OKR’lerinde yapman gereken bir güncelleme olup olmadığını değerlendirebilirsin.
 • OKR’lerini detaylı olarak incele, KR ilerlemelerini bu görüşmeden önce gerçekleştirip, gerçekleşmeler ve başarınla ilgili notlar alabilirsin.
 • Önümüzdeki dönem OKR’lerine ulaşırken ihtiyaç duyacağın kaynakları düşünebilir ve toplantı gündemine taşıyabilirsin.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

OKR Yazılımı Özellikleri 

Organizasyonunuzda etkili bir OKR yazılımı kullanmak, şirket genelinde uyum, şeffaflık ve sürdürülebilir verimlilik sağlamanın harika bir yoludur. OKR yazılımı, çalışanların neyin önemli olduğuna odaklanmalarını ve hedeflerin kurumsal öncelikleriyle nasıl uyumlu olduğunu kolayca görmelerini sağlar. 

OKR’ler Nasıl Yazılır? 

John Doerr “Measure What Matters” adlı kitabında “Küresel pazarda kazanmak için organizasyonların her zamankinden daha çevik olması gerekiyor” diyor. Kuruluşunuzun nasıl daha çevik hale gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Evet, OKR tekniğini yardımcı olabilir.

Yeni Bir İK Trendi: Psikolojik Güvenlik 

Dünya geliştikçe, modern iş yerlerinin ihtiyaçları ve talepleri de değişiyor. Bugün, işverenler çalışanlarına iyi bir maaş ve yan haklar sağlamaktan daha fazlasına odaklanıyor. Şirketler artık, çalışanların refahını, üretkenliğini ve genel iş memnuniyetini artırmak için yenilikçi yollar arıyor.