OKR'lerinizi mi yazıyorsunuz? OKR örneklerine göz atın!

EN

ES

Performans Yönetiminde İdeal ile Pratiği Birleştirmek Çok Önemli

Alper Tokalp 
Hayat Kimya Global İnsan Kaynakları Direktörü

Dünya bizim pazarımız mottosuyla hareket eden, 13 ülkede global hizmet veren öncü bir şirket olarak performans yönetimi yaklaşımınızı paylaşabilir misiniz? 

Nesiller boyu fayda sağlamak vizyonumuza emin adımlarla ilerlerken, <<Girişimcilik, Azim ve Cesaret, Aidiyet, Açık Fikirlilik, İnsana ve Doğaya Saygı, Adalet ve Dürüstlük>> değerlerimizi yansıtan, tüm Hayatlılar için başarıyı tetikleyici, odaklı çalışmayı, karşılıklı iletişimi mümkün kılan, adil bir değerlendirme mekanizmasına sahip, gündelik hayatımıza en uygun şekliyle uyumlanan, sürdürülebilir bir performans yönetimi anlayışını hedefliyor ve eforumuzu bu ortamı teşvik etmeye yönlendiriyoruz.

9.000’i aşkın çalışanınız mevcut. Bu büyük ekibin amaç birliği içerisinde etkili ve uyumlu bir takım olarak hareket etmesini sağlayan kritik başarı unsurlarını paylaşabilir misiniz? 

Dünyanın birçok farklı coğrafyasından, farklı jenerasyonlardan çalışanlarımız bizim zenginliğimiz. Bu çeşitlilik, kurum kültürümüze yansıyor ve bizi renklendiriyor. Farklılıklarımızdan güç alıyoruz, vizyonumuz bize ilham veriyor. Hayat büyürken, markaları ile dünya üzerine yayılır ve iz bırakırken bunu ancak birlikte yapabileceğimize inanıyoruz.

Çalışan bağlılığını arttırma yönündeki projelerinizden biri olan Bağlılık Elçileri ’nin kuruma ve performansa katkılarını, benzer bir yolculuğa çıkmak isteyen şirketlere tavsiyelerinizi paylaşabilir misiniz? 

Her gün zamanımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz işimiz, çalışma kültürümüz, çalışan bağlılığı üzerinde çok önemli bir rol oynuyor. Hepimiz birbirimizi, bulunduğumuz ortamı tavır ve tutumumuzla, aldığımız kararlar ve aksiyonlarla şekillendiriyoruz. Mutlu ve memnun olarak çalışmamız hepimizin ortak sorumluluğu da aslında. O nedenle kurum içinde bağlılık elçileri yaratmak çok değerli. 

Hayat Kimya globalleşme yolculuğunun merkezine insanı alarak ilerliyor. OKR da odağına insanı alan bir yaklaşım. Bu bakışla Hayat Holding olarak OKR’a olan yaklaşımınızı ve OKR’ların şirket kültürüne adapte edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken hususları paylaşabilir misiniz?

Özellikle pandemi ile daha da karmaşık hale gelen dünya düzeninde, hızlı bir değişim içinde, farklı coğrafya, farklı kültürler, farklı jenerasyonlar ile çalışırken değişimi yakalayabilmek oldukça kritik. Biz farklı coğrafyalara yayılan ve genişleyen bir organizasyonuz. Bu büyümeyi insan odağı ile yapmayı hedefliyoruz bu nedenle yeni nesil performans sistemi olarak adlandırılan OKR metodolojisi bizim bu hedefimiz ve hikayemiz ile örtüşüyor. Bu değişim yolcuğuna çıkarken iş ve performans takibini sürekli kılmak, iletişimi sürekli hale getirmek ve değişime adapte olmak oldukça önemli. Bu yolculuğa çıkacaklar için en önemli konu, şirket kültürüne, çalışan beklentilerine en uygun olan versiyonu bulmak aslında. İdeal ile pratiği birleştirmek, birbiri ile konuşturmak çok önemli. 

Yeni dönemde insan kaynakları ekibi olarak hayata geçirmeyi planladığınız dijitalleşme projelerinizi ve HRTech dünyasına bakışınızı paylaşabilir misiniz?

IK süreçlerinin daha verimli, daha etkili ve birbiri ile bağlantılı olabilmesi için IK’nın her alanında dijitalleşme büyük önem taşımaktadır. Önceliğimizi IK Ana Veri Kurulumu olarak belirledik. Tüm ülkelerimizde aynı sistem kurgusunu yaparak hem standartlaştırmayı hem de sadeleşmeyi sağladıktan sonra IK Proseslerinin verimliğini arttırmak için süreç haritalarını çıkardık ve tek bir teknolojik platform kurduk. 2022- 2023 yılları için belirlediğimiz önceliklerimiz Yetenek Yönetimi, Performans ve Ücretlendirme süreçlerinin yeniden tasarımı ile sisteme alınması olacak. Bununla birlikte İşe Alım için yeni nesil teknolojilere yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

OKR Yazılımı Özellikleri 

Organizasyonunuzda etkili bir OKR yazılımı kullanmak, şirket genelinde uyum, şeffaflık ve sürdürülebilir verimlilik sağlamanın harika bir yoludur. OKR yazılımı, çalışanların neyin önemli olduğuna odaklanmalarını ve hedeflerin kurumsal öncelikleriyle nasıl uyumlu olduğunu kolayca görmelerini sağlar. 

OKR’ler Nasıl Yazılır? 

John Doerr “Measure What Matters” adlı kitabında “Küresel pazarda kazanmak için organizasyonların her zamankinden daha çevik olması gerekiyor” diyor. Kuruluşunuzun nasıl daha çevik hale gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Evet, OKR tekniğini yardımcı olabilir.

Yeni Bir İK Trendi: Psikolojik Güvenlik 

Dünya geliştikçe, modern iş yerlerinin ihtiyaçları ve talepleri de değişiyor. Bugün, işverenler çalışanlarına iyi bir maaş ve yan haklar sağlamaktan daha fazlasına odaklanıyor. Şirketler artık, çalışanların refahını, üretkenliğini ve genel iş memnuniyetini artırmak için yenilikçi yollar arıyor.