Yıl sonuna kadar geçerli kampanyamızdan yararlanmak için hemen iletişime geçin!

OKR Nedir Ne Değildir?


Hedef ve strateji belirleme metodu olarak OKR (Objectives and Key Results) insan odaklı ve çağa uygun yapısıyla hedeflere ulaşma yolculuğunda organizasyonlara pek çok fayda vadediyor. Bu metodolojinin kökenleri yazar ve yönetim bilimci Peter Drucker’ın 1954’te yazdığı The Practice of Management kitabında ilk kez ortaya atılan “Management by Objectives” terimine dayanıyor. Daha sonra ise Andrew Grove’un 1983 yılında kaleme aldığı High Output Management kitabında “Objectives and Key Results” terimi ilk kez dile getirildi.

Bu sistemde temelde Objectives hedefleri, Key results da anahtar sonuçları belirtiyor. Hedefleri nereye ulaşmak istediğimiz, Key results’ları da ulaşmak istediğimiz noktaya nasıl varacağımız konusunda bize rehberlik eden, hedeflere ulaşma için atmaya ihtiyaç duyduğumuz adımlar olarak düşünebiliriz.

Dijital dönüşüm ile birbirini besleyen, çalışan bağlılığı ve çalışan motivasyonunu yükselten bu anlayış hem stratejileri belirlemek hem de şirket hedeflerine ulaşmak konusunda birebir. Bu metodolojiyi her sektörden şirkete ve yukarıdan aşağıya tüm seviyelerde çalışanlara uygulamak mümkün. Eğer hedefler ve anahtar sonuçlar sizin için yeni bir performans yönetimi uygulaması ise OKR 101 yazımızla yeni nesil performans yönetimi dünyasına giriş yapabilirsiniz.

OKR Belirlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

İster daha önce hiç kullanmamış ve yeni nesil performans yönetimi metotu arayışında olun isterseniz OKR’ları amaç birliği, performans ölçümü ve performans değerlendirme gibi amaçlarla şu an kullanıyor olun; ne oldukları kadar ne olmadığını da öğrenmeye ihtiyacımız var. Zira her ne kadar çok fazla getiri sağlayan bir strateji ve hedef belirleme metodolojisi olsa da sizin için en doğru hedefleri belirlemek çok kolay değil. Ana hedefi ve anahtar sonuçlarınızı yanlış belirlemeniz sizi yanlış yollara sürükleyerek zaman ve enerji kaybına yol açacaktır. Ancak merak etmeyin, takip etmeniz gereken kuralları öğrenip kısa zamanda ideal bir entegrasyon sağlayabilirsiniz. Bu adaptasyon için yeni başlayanlara, stratejilerini belirlerken kafası karışanlara veya hedeflerinden yeterince verim alamadığını düşünenlere ipuçları sunuyoruz.

5 Temel OKR hatası

Bitirdiğiniz tüm iş kalemlerini sisteme girmek

Gün içerisinde tamamladığınız tüm iş kalemlerini tek tek OKR olarak giremezsiniz; zira bu metot günlük iş akışını girip takip etmek anlamına gelmez. Kullanmaya yeni başlamış biriyseniz heyecanınızla böyle bir hataya düşebilirsiniz. Bu durum sisteme aykırı olduğu gibi, odağınızı da kısa sürede bozacaktır. Önemli olan; Çeyrek dönemdeki temel hedefleriniz nelerdi? Key result kısmında objectives’e hizalı olarak temelde gerçekten hangi noktadasınız? Bunlara odaklanın ve sınırlı sayıda Objectives girin. 

Şeffaf ve ölçülebilir olmamak

Bazı OKR’lar size çok net gözükebilir ancak aynı zamanda tüm ekip arkadaşlarınız için de anlaşılabilir olduklarından emin misiniz? Sosyal medya iletişim dilini daha kaliteli hale getirmek, marka algısını güçlendirmek, rakiplerden öne çıkmak gibi amaçlar maalesef ne açık ne de ölçülebilir. Herkes için net bir şekilde anlaşılan ve kolaylıkla ölçülebilen hedefler girmeniz başarı haritanızdaki belirsizliği temizler.

Konfor alanından çıkmamak

Yeni nesil performans yönetiminin başarısının kaynağı, çalışanları ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için teşvik etmesinde yatar. Zaten başarılmış hedefleri korumaya çalışacak yönde aynı Objectives’i devam ettirmek, ekibi konfor alanında bırakarak daha güçlü bir başarıya yöneltemez. Halbuki OKR’ların gerçekçi ama kişiyi daha üst bir performansa itici özellikte olması gerekir. Öte yandan, mümkün olmaktan aşırı uzak bir OKR da takımın motivasyonunu bozacaktır. Dengeyi bulmak için OKR koçluğu ve danışmanlığı hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.
 
Yanlış hedefte ısrar etmek:

Yönetim kurulu tarafından hedefler belirlenmiş ve bazı OKR’lar çok önemli kabul edilmiş olabilir. Böyle durumlarda, ani gelişebilecek koşullar ne olursa olsun hedeflerde ısrar etme eğiliminde bulunabilirsiniz. Ancak dünya sürekli bir evrim içerisinde ve ona sürekli uyum sağlamak zorundayız. Yeni bilgiler, dünya düzeninde ani değişimler, yeni bir teknolojik gelişme, sektörde beklemediğiniz bir durum… Eğer artık doğru bir hamle olmadığını düşünüyorsanız büyük heveslerle belirlediğiniz bir maddeden vazgeçebilmelisiniz. O amacı mevcut beklentilerinize daha uygun olan yenisiyle bir an önce değiştirerek zaman ve efor kaybı yaşamayı engelleyin. 

Her OKR’ı %100 başarıyla sonuçlandırmak

Sizce de böyle bir durum biraz garip değil mi? OKR’ların hepsinin tamamen gerçekleştirilmesi ya değerlendirmenizde bir hata olduğu ya da kendinizi hiç zorlamadığınızı gösterir. Ulaşmak istediğiniz noktaların bazıları gerçekten çok zor, başarılması için çok emek verilmesi gereken noktalar olmalıdır. Düzenli olarak her bir hedefinizde %100 başarıya ulaşmanız; diğer bir deyişle hepsini bütünüyle tamamlamanız maalesef pek mümkün değil. Değerlendirmenizi gözden geçirmeye ve eğer her hedefe tamamen ulaştıysanız daha zorlu bir harita çıkartmaya ne dersiniz? Dilerseniz Wokr ile ilerleyebilirsiniz.