OKR'lerinizi mi yazıyorsunuz? OKR örneklerine göz atın!

EN

ES

Neden WOKR?

Wokr ile tüm şirketi tek bir platformdan yönetebilirsiniz!

Wokr ile hedefleri, ilerlemeleri anında görebilirsiniz!

Wokr ile çalışanlarınızın sorumluluk almasını sağlayabilirsiniz!

Wokr ile daima kendinizi geliştirebilirsiniz!

Wokr ile çevikliği organizasyonunuza getirebilirsiniz!

Sonuç: Motive çalışanlar ve verimli sonuçlar!

WOKR’ın OKR Çözümleri

Anahtar sonuçlar ile hedeflerinize nasıl ulaştığınızı gözlemleyebilirsiniz. Hedefleriniz için süre belirleyip düzenli kontroller yapabilirsiniz. Belirlenen süre sonunda temel sonuca ulaşıp ulaşmadığınızı veya hedefinizin ne kadarına ulaştığınızı ölçebilirsiniz.

Çalışanların gerçek zamanlı geri bildirimler (feedback) ile desteklenmesi, şirket hedefleri ve performansı açısından büyük öneme sahiptir. Yapay zeka destekli yeni nesil OKR (Objectives and Key Results) sistemi Wokr’ın geri bildirim mekanizması sayesinde çalışanlar, kendilerini geliştirmeleri gereken konuları rahatlıkla belirleyerek doğru hedef belirleme stratejileri yaratabilir. Wokr ile, çalışanlarınıza geri bildirim vermek için yıllık performans değerlendirmelerini beklemenize gerek olmaz. Sürdürülebilir bir geri bildirim mekanizması kullanarak çalışan bağlılığı ile verimliliğini artırabilirsiniz. Şirket hedeflerinize daha hızlı ve kolay ulaşırken büyümeyi hızlandırabilirsiniz. Birbiri ile aynı seviyede bulunan çalışanlardan alınan geri bildirimler en az yöneticilerden alınanlar kadar değerlidir. Wokr sayesinde çalışanlarınız arasında 360 derece geri bildirim mekanizması oluşturabilirsiniz. Bu sistemde hem çalışanlar hem de yöneticiler birbirleri hakkında geri bildirim verebilir. Şeffaflık sayesinde şirketinizdeki takım veya bireylerin desteğe ihtiyaç duyduğu noktaları kolayca saptayabilir, bu doğrultuda aksiyon alabilirsiniz. Şirketinizde kalıcı bir feedback kültürü oluşturmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz!

Çalışan bağlılığı, organizasyonda görevli olan kişilerin istek ve beklentilerinin şirketin vizyonu ile uyumlu olmasına dayanır. Çalışanlar bağlı olduğu organizasyonda kendilerini geliştirerek hedeflerine ulaşabileceklerine inandıklarında yaptıkları işten mutluluk duyarlar. Bu sayede şirketleri kazandıkça kendilerinin de kazanacağına olan inançları artar. İşyerine bağlılığı güçlü olan çalışanların motivasyonları ve iş performansları diğer çalışanlara göre daha yüksektir. Organizasyonuna bağlı çalışanlar daha az devamsızlık yapma ve işten ayrılma eğilimine sahiptir.Çalışanlarınızın şirketinize bağlılığını ölçmek ve performans artışı sağlamak hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin!

Yöneticilerin çalışanlara neyi, nasıl ve hangi sırada yapacaklarını söyledikleri mikro yönetim tarzı, performans ve motivasyon düşüklüğüne yol açar. Yapay zeka destekli yeni nesil OKR sistemi Wokr, şirketiniz özelinde çeşitli analizleri bir araya getirir. Birimler arasında ya da kişiler özelinde kimlerin hedeflerini tutturup kimlerin geride kaldığını analiz edebilirsiniz. Doğru analizler; verimsiz mikro yönetim tarzını geri bildirim akışı, gerçekçi kişisel hedef saptamaları, performans değerlendirme örnekleri ve 360 derece performans değerlendirmeleri ile değiştirir. Bu yapı sayesinde en alt çalışandan en üst düzey yöneticiye kadar herkes geçmiş yerine geleceğe odaklanma fırsatı bulur. Bireysel hedeflerle hizalanmış iş süreçlerinizin risk analizleri, sorunları oluşmadan tespit edip müdahale etmenize olanak tanır. Wokr’ın sunduğu analizler sayesinde; kariyerinin başında olan bir çalışanın yıllar içerisinde ulaşabileceği seviyeyi belirleyebilir, iletişim hiyerarşisinin dökümüne ulaşarak şirket içi iletişim ağını takip edebilirsiniz. Bir OKR yaratıldığı anda, belirtilen zaman içerisinde başarılma olasılığını hesaplayabilirsiniz. Bu analizlerden yararlanmak ve çok daha fazlası için demo talebinizi hemen oluşturmaya ne dersiniz?

Kalibrasyon, çalışanlarınızı nasıl bir skalaya bağlı olarak değerlendireceğinize karar vereceğiniz bölümdür. Wokr ile performans değerlendirme esnasında çalışanlarınızın geçmiş dönemlerdeki hedeflerini ve başarılarını anlık gözlemleyebilir, çalışan performansına ilişkin güncel verilerle kalibrasyonunuzu iyileştirebilirsiniz. Performans değerlendirme yaklaşımları, geleneksel derecelendirmeden ölçek içermeyenlere kadar farklılık gösterir. Wokr, farklı kalibrasyon sistemlerini kullanımınıza açarak sizin için en uygun seçeneği belirleyip kullanmanıza olanak tanır. Her seçeneğin artı ve eksilerini gözlemleyerek şirket hedeflerinize en uygun seçimi yapabilirsiniz. Bu şekilde gözden kaçırdığınız herhangi bir detayın olmayacağından emin olursunuz. Performans toplantılarından önce değerlendirmelerinizi tamamlamak için saatler harcamadan ve elinizde doğru ve güncel verilerle oluşturulmuş tablonuzla toplantılara katılma imkanına sahip olmak istiyorsanız; Work, aklınızdaki şirket kültürü için birebir! Şirketiniz için en uygun performans değerlendirme sistemini, bu sistemin artılarını, eksilerini ve daha birçok özelliği uzman kadromuzun yardımıyla şirketinize uyarlamak için bizimle iletişime geçin!

Takım hedefleri sayesinde aynı takım içerisinde bulunan çalışanlarınızın hedeflerine hep birlikte ulaşmasını ağlayabilirsiniz. Takım arkadaşları arasında şeffaf bir ortam yaratıp, farklı birimlerde bulunan çalışanlara ortak hedefler doğrultusunda bir araya gelme imkanı sunabilirsiniz. Oluşturduğunuz takım ile birlikte hareket edip gelişimi gözlemleyebilirsiniz. Wokr’da diğer çalışanlar tarafından bir hedefe ulaşılmasında yardımcı olmanız için takım OKR’larına davet edilebilirsiniz. Bu davet size hedef ilk belirlendiğinde ya da hedefe ulaşma yolunda ilerleyen süreçte yapılabilir. Unutmayın, eğer bu hedef önceliğiniz değilse katılmamayı tercih edebilirsiniz. İsterseniz daveti bekleterek diğer hedeflerinizi önceliklendirebilir, davete, size daha uygun bir zamanda katılmayı tercih edebilirsiniz. Takım OKR’ları sayesinde tüm çalışanların o anki planından haberdar olarak gelişiminin sürekliliğini destekleyebilmek için çalışanlarınıza ve ekip arkadaşlarınıza anlık geri dönüş sağlayabilirsiniz. Uzaktan çalışma döneminin fiziksel imkansızlıklarını aşarak çalışanlarınız ve ekibinizle her zaman birlik oluşturabilirsiniz. Takım OKR’ları hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

OKR Nedir?

OKR (Hedefler ve Anahtar Sonuçlar), şirketlerin, takımların ve bireylerin hedeflerini hizalayan ve herkesin belirlenen hedefler uğruna çalıştığından emin olunmasını sağlayan “hedef belirleme” metodolojisidir. OKR’lar, özel bir yazılım ile beraber uygulanabilir. OKR metodolojisi diğer hedef belirleme sistemlerinden oldukça farklıdır. OKR, ölçülebilir sonuçları olan, ulaşılabilir, gerçekçi ve sonuç odaklı hedefler belirlemek için hem kişisel hem de ekip olarak kullanılabilen bir hedef belirleme aracıdır. OKR’lar sayesinde, çalışanlarınızı ölçülebilir hedefler etrafında birleştirebilir, ilerlemeyi izleyebilir ve çalışan bağlılığını, performansını ve yetkinliğini artırabilirsiniz.

Çalışan bağlılığı, organizasyonda görevli olan kişilerin istek ve beklentilerinin şirketin vizyonu ile uyumlu olmasına dayanır. Çalışanlar bağlı olduğu organizasyonda kendilerini geliştirerek hedeflerine ulaşabileceklerine inandıklarında yaptıkları işten mutluluk duyarlar. Bu sayede şirketleri kazandıkça kendilerinin de kazanacağına olan inançları artar. İşyerine bağlılığı güçlü olan çalışanların motivasyonları ve iş performansları diğer çalışanlara göre daha yüksektir. Organizasyonuna bağlı çalışanlar daha az devamsızlık yapma ve işten ayrılma eğilimine sahiptir.Çalışanlarınızın şirketinize bağlılığını ölçmek ve performans artışı sağlamak hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin!

Key Result’lar, Objective’lere nasıl ulaşılacağını gösteren, gösterge ifadelerdir. Ya rahatlıkla ölçülebilir ya da gerçekleşip gerçekleşmediği net biçimde anlaşılabilir ifadeler olmalıdır. Farklı kişiler aynı Key Result’ı okuduğunda, tamamen aynı şeyi anlamalıdır. Sonuca ulaşma durumu tartışmaya açık olmamalıdır. Key Result’lar zorlayıcı olmalı, çalışanların veya ekiplerin başarı arzularını ileri taşımalıdır.

Her hedef için ölçülebilir sonuçları anahtar sonuçlar kısmında belirtebilir,

Hedeflere ulaşma yolundaki ilerlemelerinizi sistem üzerinden anlık güncelleyebilir,

KR güncellemeleri sayesinde belirlediğiniz hedef doğrultusunda ne kadar yol aldığınızı görebilir,

Takım OKR’ları oluşturarak takım arkadaşlarınızdan yardım talep edebilirsiniz.

OKR Faydaları Nelerdir?

  • Şeffaflık
  • Ortak amaç
  • Öncelik belirleme
  • Esneklik
  • Sorumluluk alma
  • Güçlü iletişim
  • Etkili takip
  • Çeviklik
  • Çalışan bağlılığı
  • Verimlilik

Zorlu. Organizasyondaki kritik projeleri, başarıları öne çıkarma; bu amaçlara yönelik organizasyondaki takımları zorlayıcı hedefler etrafında birleştirme özelliğine sahiptir.

Güncel. Hem geleceğe dönük olması, hem de canlı yapısı sayesinde, yıl içinde herhangi bir anda, çalışan ve yönetici arasındaki güncel « Niyet Anlaşmasını » en iyi şekilde temsil eder.

Canlı Hedefler. Gayesi ölçmek yerine performansı geliştirmek, hedefleri canlı tutmak, hedeflere olan inancı artırmaktır.

Çeviklik. OKR çevik, dinamik, canlı ve şeffaf bir yapıdır. Kısa veya uzun farklı periyotlarda hedeflere yer verilebilir.

Çift Yönlü Yayılım. Hem yukarıdan aşağı hem de aşağıdan yukarı yönlü yayılan yenilikçi bir hedef yönetimi yapısıdır.

Gelecek Odaklı. Geçmişi ölçüp, bir puan ortaya koyup, ücret gibi farklı mekanizmalara doğrudan bağlanmaktan ziyade, devamlı geleceği, öncelikleri ve vizyonu doğru yansıtma amacı güder.