OKR'lerinizi mi yazıyorsunuz? OKR örneklerine göz atın!

EN

ES

Başarının Formülü: Bağlılık ve Verimlilik

Şirket hedeflerini, hedeflerin arkasındaki nedeni ve bu hedeflere ulaşmak için çizilen yolu bilen çalışanlar daima motive oluyor. Eğer şirketin hedefi, çalışanın kendi hedefleriyle aynı hizadaysa ve onlara değer katabiliyorsa, çalışanlar hedeflerini başarmak için tüm emeklerini ortaya koyuyor. Şirketin stratejisinin anlaşılması, kişilerinin doğru hedeflere öncelik vermesini ve bu hedefleri benimsemesini sağlıyor. OKR metodolojisi çalışan ile yöneticinin iletişimini güçlendirmeyi, geri bildirim kültürünü yerleştirerek gelişim ortamı yaratmayı amaçlıyor. Tüm bunların yanında kişinin yaptığı çalışmaların herkes tarafından görünür olması ve gerçek verilere göre değerlendirilmesi doğru bir kariyer gelişimi ile motivasyon sağlıyor. Yaratılan bu destek ortamı ise çalışanları organizasyonlarına daha bağlı bir hale getiriyor.

Çalışanların kendi uzmanlıkları ve zorlukları olduğundan, bire bir etkileşimler verimliliği artırmak açısından çok önemli. Çalışanlarla bireysel olarak etkileşim kurmak çok fazla ilerleme sağlıyor.

OKR takip ve geri bildirim sistemi ile firmanızdaki tüm ekipler, farklı ekip üyelerinin hedeflerini ve hedeflerinin ilerlemesini istedikleri zaman öğrenebiliyorlar. Bu aynı zamanda anında karşılaştırma, hizalama ve rota düzeltmesi için de fırsat yaratıyor.

Motive olmuş bağlı çalışanlardan oluşan bir grup, iş geliştirmenin ve verimliliğin yakıtı. Çalışan bağlılığını ve verimliliğini artırmak isteyen şirketlere OKR metodolojisi yardımcı olabilir. Hedeflerdeki netlikten çalışanların tanınmasına kadar özel bir OKR platformu şirketinizin ihtiyacı olan yönetim aracı haline gelebilir.

Çalışan bağlılığı yaratamamanın bedeli: 500 milyar $

Forbes’un yayınladığı bir araştırmaya göre düşük çalışan bağlılığının şirketlere olan maliyeti oldukça fazla. Araştırma, bağlılığı düşük çalışanların, kuruluşlara her yıl yaklaşık 500 milyar dolara mal olduğunu gösteriyor.

Bağlılığı olmayan çalışanlar motivasyon eksikliği yaşıyor ve daha az sorumluluk sahibi. Bu durum, genel üretkenliği ve verimliliği düşüren en büyük etkenlerden biri. Bu yüzden çalışma, şirketlerin çalışanlarıyla güçlü bir iletişim ortamı yaratmasını, çalışanlarının başarılarını ve destek ihtiyaçlarını görünür kılacak dijital araçlar kullanmalarını tavsiye ediyor.

OKR’ler bir organizasyonda çalışanların net hedefler sayesinde işlerine daha iyi odaklanmalarına imkan veriyor. Bunun yanı sıra, organizasyon ve bireyler için hizalanmış hedefler motivasyonu artırıyor ve anlık geri bildirimler sayesinde takım koordinasyonunu sağlıyor. Herkes tarafından görünür hedefler öncelikleri belirlemede önemli rol oynuyor ve büyük resmi de apaçık ortaya koyuyor.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

OKR Yazılımı Özellikleri 

Organizasyonunuzda etkili bir OKR yazılımı kullanmak, şirket genelinde uyum, şeffaflık ve sürdürülebilir verimlilik sağlamanın harika bir yoludur. OKR yazılımı, çalışanların neyin önemli olduğuna odaklanmalarını ve hedeflerin kurumsal öncelikleriyle nasıl uyumlu olduğunu kolayca görmelerini sağlar. 

OKR’ler Nasıl Yazılır? 

John Doerr “Measure What Matters” adlı kitabında “Küresel pazarda kazanmak için organizasyonların her zamankinden daha çevik olması gerekiyor” diyor. Kuruluşunuzun nasıl daha çevik hale gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Evet, OKR tekniğini yardımcı olabilir.

Yeni Bir İK Trendi: Psikolojik Güvenlik 

Dünya geliştikçe, modern iş yerlerinin ihtiyaçları ve talepleri de değişiyor. Bugün, işverenler çalışanlarına iyi bir maaş ve yan haklar sağlamaktan daha fazlasına odaklanıyor. Şirketler artık, çalışanların refahını, üretkenliğini ve genel iş memnuniyetini artırmak için yenilikçi yollar arıyor.