OKR'lerinizi mi yazıyorsunuz? OKR örneklerine göz atın!

EN

ES

Yeni Nesil Çalışma Kültürü ile Artan Verimlilik

Hiç kuşkusuz, bir şirketin en önemli varlığı çalışanlarıdır. Çünkü, sahip olduğunuz mutlu çalışanlar, iş yerinizdeki verimliliği artıracak ve onu başarıya götürecektir. Çalışan verimliliğini artırmak için ekibinizde motivasyonu destekleyen ve yaptıkları şeye ilham veren bir sisteme sahip olmanız bu noktada önemlidir. Biliyoruz ki, COVID-19 pandemisiyle beraber artık birçok kuruluş çalışmalarını evden devam ettiriyor. Peki, geleneksel çalışma modeliyle bir karşılaştırılma yapıldığında hangisi daha verimli oluyor dersiniz?

2016 yılında Phyllis Moen ve Erin L. Kelly, Fortune 500 şirketleri çalışanlarının esnek ve uzaktan çalıştıkları modeli inceledi. Ofis dışında çalışan grup, ofiste çalışanlara göre “daha yüksek düzeyde iş tatmini ve daha düşük tükenmişlik ve psikolojik stres” bildirdi. Ek olarak, CIPD tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise, geçen yaza kıyasla daha fazla işveren evde çalışmanın üretkenliği artırdığını bildirdi.

Elbette, evden çalışmanın da çalışanlar için getirdiği bazı dezavantajlar mevcut. Yeni bir düzene alışmaya çalışmak, zaman yönetiminde zorluk yaşamak ve ekibinizle aranızdaki koordinasyonu uzaktan sağlamak bazen can sıkıcı olabiliyor. Bu tür engelleri ortadan kaldıracak, işleyişi doğru bir şekilde yürütmenizi sağlayacak birçok performans sistemi ise bu noktada sizlere destek oluyor. Örneğin; OKR metodolojisiyle çalışan bir performans sistemi, çalışanlarınız veya sizin nerede olduğunuz fark etmeksizin, tüm hedeflerinizin hizalanmasını, bunların daha şeffaf ve net olmasını ve değişen dünya ile hedeflerinizi de değiştirebilmenizi sağlıyor. Sonuç olarak OKR’ler, performansın artmasına yardımcı oluyor ve gerçekten önemli olana odaklanmayı teşvik ediyor.

Bunun yanı sıra evden çalışmanın getirdiği diğer bir dezavantaj; çalışma ortamımız. Evdeki diğer kişiler, telefon, televizyon ya da ev işleri dikkat dağıtıcı unsurlar olabiliyor. Kısacası ev ve iş yaşamını birbirinden ayırmak, verimliliği engelleyebiliyor. Fakat böyle bir durum karşısında sizler için önerebileceğimiz bir çözüm de mevcut. Çalışma modelindeki bu değişiklik ile dijital evrene uyum sağlayabileceğiniz, sessiz bir ortama ve güçlü bir internet bağlantısına sahip Özgür Ofis Poda yardımcınız olabilir. Hiçbir dikkat dağıtıcıya izin vermeyen, tamamen size özel Poda , güvenli ve konforlu bir çalışma ortamını sizlere sunuyor. Siz de en yakınınızdaki Poda sayesinde, işlerinize yoğunlaşabilir, toplantılarınızı uygun bir ortamda yürütebilir ve yeni nesil çalışma kültürüne ayak uydurarak, verimliliği artırabilirsiniz.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Performans Yönetim Sistemi Neleri İçermelidir?

İş yerinde yaptığınız en küçük hareketimizin bile imkânsız olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? İletişim kurmak, bir araya gelmek, sarılmak, el sıkışmak- yaptığımız her şey! Artık herkesin farkında olduğu gibi, mesafeler zor. Ancak bilmemiz gereken bir başka şey ise: her gecenin bir gündüzü olduğu.

OKR Sistemlerinde Hedef ve Performans Değerlendirme

OKR sistemi ile ilgili en sık duyduğumuz söylemlerden biri “OKR’lerin ücret ve primle asla doğrudan bağlanmaması gerekliliği”. Gerçekten de, en iyi uygulamalara baktığımızda, uzmanların görüşleri ya da öne çıkan kitaplar araştırıldığında hepsi aynı sonuca varıyor.